gora sw anny
Góra Św. Anny

Góra Św. Anny jest położona około 35 km na południowy-wschód od Opola. Wznosi się na wysokość 406 metrów n.p.m. Góra Św. Anny jest wyjątkowym miejscem co najmniej z kilku powodów:
- jest to miejsce święte, do którego pielgrzymują tysiące wiernych z całego kraju i zagranicy,
- jest to wygasły wulkan sprzed milionów lat,
- jest to miejsce bohaterskich walk Powstańców Śląskich.
Dzięki swym unikalnym walorom Góra Świętej Anny w dniu 14 kwietnia 2004 roku została uznana za pomnik historii i tym samym znalazła się na liście najcenniejszych obiektów i zabytków w Polsce.

dojazd do gory sw. anny
Widok na Górę Św. Anny z oddali >>


Bazylika Św. Anny

Na samym szczycie Góry Św. Anny pod koniec XV wieku został wzniesiony uroczy kościół. W ciągu swojej kilkusetletniej historii wielokrotnie ulegał rozmaitym przebudowom. Wewnątrz kościoła znajduje się cudowna, bardzo cenna figura Świętej Anny Samotrzeciej. Tuż obok znajduje się klasztor franciszkanów, którzy od XVII wieku sprawują pieczę nad powyższym kościołem. Z okazji 500-lecia sanktuarium, 20-go czerwca 1980 roku, kościół annogórski otrzymał tytuł bazyliki mniejszej. Pierwotnie kościół miał charakter gotycki, a w latach 1957-1962, za czasów o. gwardiana Bertolda Altanera, bazylice nadano obecny gotycko-barokowy wystrój.

gora sw. anny
Widok na Bazylikę Św. Anny >>


Rajski Plac

Bezpośrednio przed kościołem Św. Anny znajduje się przeuroczy prostokątny dziedziniec, który nazywany jest Rajskim Placem. Z trzech stron jest on otoczony krużgankami, które zwieńczone są balustradą. Pod krużgankami znajduje się między innymi kilkanaście niemal stuletnich konfesjonałów oraz sklepik z dewocjonaliami i pamiątkami. Na Rajskim Placu znajdują się również stacje drogi krzyżowej i obrazy. W centralnej części Rajskiego Placu została umiejscowiona Grupa Ukrzyżowania przedstawiająca Jezusa Chrystusa.

gora sw. anny
Rajski Plac >>


Grota Lurdzka

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od bazyliki Św. Anny znajduje się malownicza Grota Lurdzka, która została wzniesiona w drugiej dekadzie XX wieku na skalistym zboczu Góry Świętej Anny. W 1914 roku biskup sufragan wrocławski Karol Augustyn dokonał poświęcenia Groty Lurdzkiej. W przeszłości w miejscu tym funkcjonował kamieniołom bazaltu, dziś gromadzą się tam wierni podczas największych uroczystości. Grota Lurdzka otoczona jest czternastoma kaplicami skalnymi, które tworzą kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Kaplice - groty skalne - budował w latach 1914-1915 Valentin Orf z Gunthers.

gora sw. anny
Grota Lurdzka >>


Kalwaria - zespół kaplic

Na początku XVIII wieku na zboczach Góry Św. Anny wybudowano zespół kaplic kalwaryjskich, w skład którego wchodzi obecnie 37 kaplic oraz 3 kościoły. Aby przejść wszystkie stacje Męki Pańskiej należy pokonać drogę ponad 6 kilometrów, droga choć bardzo malownicza prowadzi przez wiele wzniesień, czasami bardzo stromych. Kalwaria została wzniesiona staraniem Jerzego Adama de Gaschin. Pierwotnie powstały trzy duże i 30 małych kaplic Męki Pańskiej, a w późniejszym czasie pozostałe. Kaplice kalwaryjskie poświęcono i przekazano franciszkanom w dniu uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego w 1764 roku.

gora sw. anny
Kalwaria >>


Amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego

Na Górze Św. Anny znajduje się jeden z największych amfiteatrów, który może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy widzów. Ciekawostką jest to, iż został wzniesiony na kraterze wulkanu. Wcześniej w miejscu tym działał kamieniołom, później hitlerowcy postanowili wznieść tu ogromny amfiteatr. Po przegranej przez Niemców wojnie, Polacy - w miejscu wyburzonego mauzoleum - wybudowali Pomnik Czynu Powstańczego. Pomnik został zbudowany z czterech pylonów. Między pylonami znajduje się znicz wykonany z ciosów granitowych, ozdobiony reliefami przedstawiającymi Krzyż Grunwaldu i Śląski Krzyż Powstańczy.

gora sw. anny
Amfiteatr i Pomnik Czynu Powstańczego >>


Błonia na Górze Św. Anny

Z drugiej strony wzgórza (względem amfiteatru) znajduje się duża błonia, gdzie w czerwcu 1983 roku podczas pielgrzymki do ojczyzny Papież Jan Paweł II spotkał się z tysiącami wiernych. Do dziś na błoni, w jej środkowej części, znajduje się kilkunastometrowy papieski ołtarz, a raczej to, co z niego pozostało. Tuż obok niego znajdują się dwie pamiątkowe tablice, w których udokumentowano to niezwykłe dla całej lokalnej społeczności spotkanie.

gora sw. anny
Błonia na Górze Św. Anny >>


Muzeum Czynu Powstańczego

Zjeżdżając kilkaset metrów w dół w kierunku Leśnicy można zwiedzić Muzeum Czynu Powstańczego, które zostało wzniesione dla upamiętnienia bohaterskich walk w rejonie Góry Św. Anny. Muzeum zostało otwarte w 1964 roku i początkowo swą siedzibę miało w pobliskiej Leśnicy, a od 1980 roku znajduje się w tzw. Domu Polskim u podnóża Góry Św. Anny. Oprócz eksponatów związanych z heroicznymi walkami Powstańców Śląskich, w muzeum znajdują się również liczne okazy pochodzące z pobliskiego rezerwatu geologicznego. Możemy obejrzeć m.in. skały wulkaniczne (brekcję lawowo-tufową) z dawnego krateru na zboczach góry.

gora sw. anny
Muzeum Czynu Powstańczego >>


Dom Pielgrzyma

Nieopodal klasztoru kościelnego stoi dom pielgrzyma. Można tam zjeść smaczny posiłek, przenocować, a nawet organizować rozmaite przyjęcia. Dom pielgrzyma powstał w 1938 roku, na samym początku jego funkcjonowania znajdowało się tam również Muzeum Misyjne. Podczas drugiej wojny światowej został on odebrany franciszkanom i przerobiony na szpital wojskowy. W domu pielgrzyma znajduje się kaplica pod wezwaniem M.B. Anielskiej, dwie sale spotkań (sala św. Maksymiliana i św. Franciszka), dwie jadalnie i aula konferencyjna zapewniająca 300 miejsc siedzących.

gora sw. anny
Dom Pielgrzyma >>


Klasztor

Do bazyliki Św. Anny przylega bezpośrednio klasztor franciszkanów. Pierwotnie był on drewniany i powstał w roku 1656, z fundacji Melchiora Ferdynanda de Gaschin. Natomiast obecny klasztor został zbudowany w latach 1733-1749, i w późniejszym okresie ulegał licznym przebudowom (między innymi w 1905 roku rozbudowano go o skrzydło zachodnie). Klasztor ma kształt prostokąta, wewnątrz którego znajduje się ogród dookoła otoczony krużgankami.

gora sw. anny
Klasztor >>


Autostrada A4 przez Górę Św. Anny

Niemal przez sam szczyt Góry Św. Anny przebiega 3-pasmowa autostrada A4 Wrocław-Katowice. Kręty i stromy podjazd od strony zachodniej przysparza drogowcom w okresie zimowym wiele problemów z utrzymaniem przejezdności na tym odcinku autostrady A4, który został otwarty latem 2001 roku. Wcześniej jego budowie towarzyszyło wiele protestów ekologów, ponieważ 11-sto kilometrowy fragment autostrady prowadzi przez teren Parku Krajobrazowego "Góra Św. Anny". W 2006 roku oddano tam do użytku Miejsce Obsługi Podróżnych, tzw. MOP. Warto się tam na chwilę zatrzymać i popatrzeć na szczyt Góry Św. Anny.

gora sw. anny
Autostrada A4 przez Górę Św. Anny >>


Park Krajobrazowy

Na terenie Góry Św. Anny znajduje się również wyjątkowy Park Krajobrazowy składający się z kilku rezerwatów przyrody. Występuje tu niezwykłe bogactwo roślin i zwierząt. Na terenie parku stwierdzono między innymi występowanie ponad 800 gatunków roślin i ponad 50 gatunków ptaków. Nieopodal amfiteatru mieści się Rezerwat Geologiczny "Góra Św. Anny", gdzie kilkanaście milionów lat temu znajdował się krater wulkanu. Spacerując przez rezerwat specjalnie przygotowanymi i opisanymi ścieżkami dydaktycznymi, możemy zobaczyć tuf wulkaniczny oraz słupy bazaltowe powstałe w związku ze stygnięciem lawy.

gora sw. anny
Park Krajobrazowy >>


Punkt widokowy dla turystów

W 2013 roku na Górze Św. Anny został oddany do użytku nowy punkt widokowy, z którego turyści mogą podziwiać okoliczne krajobrazy. Punkt jest zlokalizowany na łące tuż przed zajazdem "Pod Górą Chełmską" (przy rozgałęzieniu drogi na Leśnicę). Oprócz zadaszonych miejsc siedzących znajduje się tam profesjonalna ruchoma luneta, dzięki której możemy spoglądać w dowolnym kierunku. Obok lunety umiejscowiona jest szczegółowa mapa wraz z opisami miejscowości, które możemy z tego miejsca zobaczyć (w tym wiele miast z województwa śląskiego).

gora sw. anny
Punkt widokowy dla turystów >>


Inne atrakcje: zjeżdżalnia grawitacyjna

Na Górze Św. Anny została wybudowana całoroczna zjeżdżalnia grawitacyjna o długości toru równej 590 metrów. Zjeżdżalnia znajduje się tuż obok "Restauracji Harcówka". Idąc w stronę amfiteatru i Pomnika Czynu Powstańczego należy 200 m wcześniej skręcić w lewo. Koszt biletu to 5 zł (stan na 2013 rok). W miesiącach maj-październik zjeżdżalnia jest czynna od wtorku do niedzieli, a w okresie listopad-kwiecień czynna tylko w weekendy (w obu przypadkach w godzinach 11.00-20.00). Z toru rozpościera się śliczny widok na pobliską okolicę oraz na rezerwat geologiczny.

gora sw. anny
Zjeżdżalnia grawitacyjna >>